Yeni Aşıdan Haberiniz Var mı?

0
216

Neisseria Meningitidis Menenjit Nedir?

• Menenjit beyni saran  zarların iltihabıdır. Sağlıklı bir çocuğu hastalık belirtilerinin ortaya çıkışından sonraki 1 gün içersinde öldürme potansiyeline sahiptir.

• Meningokokal menenjitin erken belirtileri, yaygın karşılaşılan solunum yolu enfeksiyonlarına çok benzediği için ayrım yapmak güçtür. Tipik menenjit bulguları ortaya çıktığında ise artık çok geç olabilir.

Kimler menenjit için risk altındadır ?

• Sağlıklı kişiler de dahil olmak üzere, herkes menenjit geçirebilir. Tüm yaş grupları etkilenebilmesine rağmen, bebekler ve küçük çocuklar en yüksek risk taşıyan yaş gruplarındandır.

Meningokokal hastalık nasıl yayılır ?

• Ortalama her 10 kişiden 1’i bakteriyi hasta olmadan üst solunum yollarında taşır. Bu kişiler mikrobun çevresindekilere bulaşmasına neden olur. Bağışıklığı henüz olgunlaşmamış bebek ve küçük çocuklar hastalığa karşı risk altındadırlar.

Hastalığa karşı nasıl korunulur ?

• Çocuklarınıza AŞI yaptırarak meningokokal hastalıktan ( menenjit dahil ) korunmalarına yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzu meningokokal menenjitten korumanın en iyi yolu AŞI yaptırmaktır. Aşı 2 firma tarafından üretilmektedir. Lütfen doktorunuza danışın

Uzun yıllardır yurtdışında uygulanmakta olan aşı 2013 yılından itibaren  ülkemizde de özel aşı olarak uygulanır. Sağlık Ocaklarında henüz uygulanmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here