EYVAH ! ÇOCUĞUMUN GÖĞSÜNDE AĞRI VAR.

0
581

Çocuklarda Göğüs Ağrısı

Çocuklarda göğüs ağrıları, baş ve karın ağrılarından sonra en sık ağrı tipidir. Çocuğunuzda  göğüs ağrısı varsa panik yapmayın. Çünkü seyrek olarak  kalp hastalıkları ile ilişkilidir. Bununla birlikte bu tip ağrılar çoğunlukla kronikleşmekte, ailede ve çocukta şiddetli endişeye yol açarak çocuğun ve ailenin günlük yaşamlarını oldukça bozmaktadır.

 Nedenleri

Göğüs ağrısı : göğüs duvarı deri, kas ve iskelet sistemleri, solunum, kardiyovasküler ve gastrointestinal sistemlerden kaynaklanan ağrılar olabilir.  Göğüs ağrılarında bunlara ait nedenlerin yanı sıra psikojenik etkenler de göğüs ağrısına neden olabilmektedirler. Özellikle adolesan dönem kız çocuklarında göğüs ağrısı olduğunda çocuk kardiyoloji uzmanınız bir kalp hastalığı saptamamışsa dikkat!. Yapılan çalışmalarda göğüs ağrısının % 59 oranında PSİKOJENİK nedenlere bağlı olduğu saptanmıştır. Anksiyete, kaygı bozukluğu, panik atak, depresyon vb.

Çocuklarda ağrının zamanlaması, süresi ve kaybolma süreci, eşlik eden diğer bulgular (öksürük, bayılma gibi)  ağrının nedenini belirlemede yardımcı olurlar. Egzersiz sırasında ortaya çıkan ve dinlenmekle geçen ağrı kalp hastalıklarını düşündürürken,  gün içi aktivite ile hareketle ortaya çıkan ve değişen ağrılar kas iskelet sisteminden kaynaklanırlar.  Somatik yakınmalarla birlikte olan göğüs ağrılarında psikojenik etkenler ön plandayken, yemeklere olan ağrılarda gastrointestinal sistem hastalıkları ön plana çıkmaktadır.

 • göğüs duvarının vurma, çarpma gibi travma ile zedelenmesi
 • kaburga kırıkları, çıkıkları (özellikle spor yapan çocuklarda)
 • spor sonrası kaslarda spazm
 • Kostokondrit dediğimiz kaburgaların birleşim yerinin iltihabına bağlı ağrılar
 • Prekordial catch sendromu; nedeni bilinmeyen, iyi huylu bir hastalıktır. Çoğunlukla ergenlik döneminde görülür. Sırtta veya göğüste aniden ortaya çıkan, keskin ağrı ile karakterizedir. Ağrı nefes alma ile artış gösterir. Ağrı birkaç dakikada kendiliğinden iyileşme eğilimindedir. Ağrı derin ve güçlü bir nefes alma ile de kesilebilir. Gün içerisinde birkaç kez tekrarlayabilir
 • Akciğere ait nedenler (gripal enfeksiyon sırasında öksürük vb)
 • Mide- sindirim yoluna ait nedenler
 • Psikolojik nedenler
 • Kalbe ait nedenler;

DİKKAT !!

Eğer göğüs ağrısına bu bulgular eşlik ediyorsa göğüs ağrısı  çok ciddiye alınmalı ve tüm tetkikler yapılmalıdır ;

 • göğüs ağrısının egzersizle beraber olması (terleme, solukluk, fenalaşma hissi)
 • ağrı ile beraber çarpıntı, halsizlik, baş dönmesi ve bayılmanın olması
 • daha önce kalp ameliyatı geçirmiş olması
 • ailede ani ölüm ve/veya kalp kası  hastalığı hikayesinin bulunması

Göğüs ağrısı olan bir çocukta mutlaka ÇOCUK KARDİYOLOJİ uzmanı tarafından değerlendirme yapılmalıdır. Hastalarda EKG, Ekokardiyografi, efor testi vb bir çok tetkik aşamalı olarak yapılabilir.

Tedavi

Göğüs ağrısının kalp hastalığından kaynaklandığı kuşkusu, hasta ve ailesinde endişe ve strese neden olmaktadır.  Bu da çocuklarda ağrıyı ve psikolojik yakınmaları daha da artırmaktadır. Bu nedenle tedavide öncelikle hasta ve ailesinin ikna edilmesi, nedenlerin açıklanması ve gerekirse hastanın izlenmesi uygun olur. Nedene yönelik tedavi uygulanmalı, göğüs duvarına ait patolojiler de ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here