Çocuklarda Ağlama ve Morarmaya Dikkat

0
496

Ağlama nöbetleri ve takiben olan morarmalar aileleri korkutur.  Halk arasında katılma (unma) nöbeti denir. Aileler “Sara nöbeti bu galiba”, ya da “bebeğimin kalbi durdu , onu kaybediyorum diye düşün ebilir.

Nefes tutma kesinlikle bilinçli bir hareket değildir, istemsiz ve refleks bir davranıştır. Soluk tutma veya katılma nöbetleri genellikle bebeklikte 2. Aydan itibaren görülebilir. Ancak ilk ayda da çok nadiren ortaya çıkabilir. 1,5-2 yaş en fazla görüldüğü dönemdir. Genellikle 4 yaşta nadiren 6 yaşta sonlanır.

Çocuk ağlamaya başladığında nefesini tutar, rengi değişir genellikle morarır, vücut kasılabilir, bilinç değişikliği yaşanır. Bu kısa süreli durumu takiben çocuk normal bilinçli haline geri döner. Ağrı veya sinirlenme bu durumu tetikleyebilir.

NEDENLERİ
 

Genetik yatkınlık vakaların çoğunda saptanır. Yani çocuğun anne ve/veya babasında ya da yakın çevresinde bu durumun yaşandığına dair öykü % 20-40 arasındadır.

Bir başka görüş beynin olgunlaşma sürecinde sempatik ve parasempatik sistemin aşırı aktivitesinin engellenememesidir.

Bazı durumlarda vücut demir miktarındaki yetersizlik söz konusudur. Demir beyin için önemli bir elementtir çünkü beyin gelişiminde ve sinir sistemindeki bazı maddelerin yapımında yardımcı bir maddedir. Eksikliği bu durumu tetikleyebilmektedir.

Teşhis koyarken mutlaka ayrınlı bir muayene, çocuğun o anda çekilmiş video görüntüleri doktora gösterilmelidir.,

Basit nefes tutmada çocuk nefesini tutar, morarır, bilinç kaybı olmaz.
Ağır şeklinde bilincinide kaybeder.
Çok nadiren dağa ağır tabloda epileptik nöbetler görülebilir. Ancak hepsinde EEG normaldir.
Soluk tutma(Katılma) nöbeti bir epilepsi değildir aynı zamanda psikososyal davranış bozukluğu ile ilgisi yoktur. Dikkatle izlenmelidir genellikle olumsuz sonuçlar  yaşanmaz.

Çocukların doğuştan kalp hastalıkları yönünden (kalp deliği ASD?) çocuk kardiyoloji uzmanı tarafından bir kez değerlendirilmesinde yarar  vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here