Çocuğumun Kalbinde Üfürüm Duyuldu Ne Olacak?

0
779

ÜFÜRÜM NEDİR?   Üfürüm hastalık değil belirtidir.!!!

Her yaşta insanda özellikle çocukluk çağında kalp muayenesi sıradında duyulan bir sestir.

Kalp muayenesi sırasında normal kalp sesleri dışında, işitilen seslere üfürüm denir. Üfürümlerin bir çok çeşidi vardır. Tamamen zararsızları olduğu gibi, hafif veya ağır kalp hastalığı bulgusu da olabilir. Üfürüm, kalp hastalıklarının bulgularından sadece bir tanesidirBazı kalp hastalıklarının en erken ve tek bulgusu da olabilir. . Üfürümlerin zararsız olduğuna mutlaka ÇOCUK KARDİYOLOJİ UZMANI EKOKARDİYOGRAFİ işlemi ile karar vermelidir.

Masum üfürüm nedir ?

Normal, sağlıklıçocukların %30-40’ında duyulabilir.

Genellikle ateş, hastalık, kansızlık ve heyecan gibi kalbin hızlı çalışmasına neden olan durumlarda üfürüm şiddeti artar.

Bu nedenler ortadan kalktığında üfürüm azalır veya kaybolur.

Hastaların çoğunda üfürüm, ateşli bir hastalık nedeniyle doktora gittiklerinde farkedilir.

Kalp hastalıkları ile ayırıcı tanısının yapılması gereklidir.

Sıklıkla masum üfürümler kalp hastalığı zannedilebildiği gibi, bazen de kalp hastalıkları masum üfürüm zannedilerek tanı ve tedavide gecikmeye yol açarlar.

Masum üfürüm tedavi ve izlem gerektirir mi ?

Hiçbir tedavi gerektirmez. EKG (elektrokardiyografi) ve ekokardiyografi dahil tam bir kalp muayenesi yapıldıktan sonra, eğer hiçbir problem bulunmaz ise izlemek gereksiz görülmektedir.

Masum üfürüm olan çocuklarda nelere dikkat edilmeli ?

Her sağlıklı çocukta dikkat edilecek noktalar dışında herhangi bir şeye dikkat etmek gerekli değildir. Her çocuğun yaptığı gibi, beden eğitimi veya sportif aktiviteleri kısıtlamasız yapmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here